AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Spis treści

Łagodzenie egzemy kontaktowej na twarzy

Egzema, wyprysk alergiczny lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry na twarzy może pojawić się w zasadzie w każdym miejscu, ale najczęściej występuje na uszach, wargach i powiekach - są to szczególnie wrażliwe miejsca. Objawy wyprysku alergicznego mogą pojawić się od 3 do 10 dni po kontakcie z alergenem, co niekiedy utrudnia identyfikację czynnika wywołującego chorobę - Aby ułatwić rozpoznanie poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować substancję, która mogła wywołać niepokojące zmiany na ciele. Podzielimy się z Tobą również najlepszymi sposobami radzenia sobie w razie alergicznego kontaktowego zapalenia skóry na twarzy i wskazówkami łagodzenia podrażnień w tej wrażliwej okolicy.

■     Rozlane czerwone plamy (o nieregularnych brzegach) wywołują swędzenie skóry (niekiedy bardzo silny świąd),

■     Przezroczyste pęcherzyki wypełnione płynem, które pękają i sączą się (często jest to wynikiem drapania),

■     Czasami egzemie towarzyszy obrzęk tkanek, zwłaszcza na powiekach.

Jaka jest różnica między egzemą kontaktową a podrażnieniem?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry  jest reakcją alergiczną spowodowaną kontaktem z alergenem, podczas gdy zapalenie skóry powstaje w wyniku oddziaływania na nią drażniących czynników fizycznych (takich jak tarcie) lub chemicznych - w tym przypadku nie możemy mówić jednak o udziale alergenu. Zapalenie skóry występuje w niedługim czasie po kontakcie z czynnikiem drażniącym i przypomina oparzenia skóry (widoczne lub odczuwalne).

■     Zidentyfikuj wywołujący reakcję alergen, aby móc go „wyeliminować”. Może to być biżuteria (często wykonana z niklu) lub akcesoria noszone w pobliżu twarzy lub nawet - na twarzy, kosmetyki do makijażu, substancje przenoszone na twarz przez ręce (np. produkty gospodarstwa domowego, perfumy lub lakier do paznokci).

■     Usuń makijaż i umyj skórę bardzo łagodnym preparatem lub pianką oczyszczającą na bazie miedzi i cynku.

■     Następnie codziennie stosuj przepisane preparaty, nanosząc je wyłącznie na obszary ze zmianami chorobowymi. W razie potrzeby zastosuj krem regenerujący.

■     Jeśli każdego dnia wykonujesz makijaż, produkty aplikuj wyłącznie na te części twarzy, które nie są dotknięte chorobą. Pamiętaj również, aby wybierać produkty do makijażu dostępne w aptekach.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Wyprysk kontaktowy ustępuje po kilku dniach leczenia. Właściwa pielęgnacja skóry to niezastąpiony sprzymierzeniec w łagodzeniu podrażnień i wspomaganiu regeneracji skóry.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

 Więcej porad dotyczących egzemy kontaktowej
 

powrót do góry