AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Egzema atopowa a sport

Ty lub Twoje dzieci macie skórę atopową: sucha skóra, czerwone plamy i swędzenie to codzienność. Sytuacja ta może uniemożliwić uprawianie sportu, ponieważ wystawienie na działanie słońca, zimna lub pocenie się może pogorszyć objawy. Jednak przyjmując właściwe nawyki, możesz wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa płynące z ich stosowania i sprawić, że staną się głównym sprzymierzeńcem w poprawie Twojego samopoczucia i myślenia o czymś innym niż swędzenie! Oto kilka środków ostrożności, które należy podjąć, aby bez obaw uprawiać fizyczną aktywność.

  • Ogranicz drażniące działanie potu: regularnie wycieraj się ręcznikiem (a nie koszulką, jeśli się pocisz), zawsze bez pocierania.
     
  • Regularnie pij dużo wody.
     
  • Starannie dobieraj odzież: wybierz odzież bawełnianą, na tyle luźną, by pot mógł się z niej wydostawać, oraz, jeśli to możliwe, z zewnętrznymi szwami, by uniknąć otarć. Po każdym treningu wypierz je dokładnie bez płynu do płukania tkanin.
     
  • Umyj się natychmiast po zakończeniu treningu: spłucz się chłodną wodą, aby uniknąć długotrwałego kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak chlor lub pot, i wybierz produkt oczyszczający bez mydła, o fizjologicznym pH (nie ten z przebieralni!). Delikatnie osusz skórę i, jeśli to możliwe, zaraz po wyjściu spod prysznica zastosuj emolientowy produkt do pielęgnacji, aby ukoić skórę, która mogła ulec osłabieniu.
     
  • Chroń się przed słońcem, jak również przed „ekstremalnymi” temperaturami: skórę atopową należy ochraniać jeszcze bardziej – co dwie godziny smaruj ją odpowiednim, bezzapachowym kremem do opalania i noś okrycie głowy. Unikaj również intensywnego wysiłku fizycznego w temperaturach zewnętrznych poniżej -5°C lub powyżej +30°C (zwłaszcza w okresach silnego zanieczyszczenia alergenami), ponieważ takie różnice temperatur powodują, że skóra staje się bardzo wrażliwa.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Ćwiczenia fizyczne i sport są sprzymierzeńcami w leczeniu dzięki ich pozytywnemu wpływowi na morale i dobre samopoczucie, gdyż pomagają przeciwdziałać jednemu z czynników nasilających ataki atopowego zapalenia skóry, którym jest stres.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

  • Przed wejściem do wody nanieś na wszystkie miejsca dotknięte egzemą krem izolujący, który utworzy warstwę ochronną, stanowiącą barierę przed czynnikami drażniącymi, takimi jak chlor czy sól.
     
  • Po wyjściu z wody szybko spłucz całe ciało czystą wodą (przez dobrą minutę), a następnie delikatnie osusz czystym ręcznikiem, bez pocierania. Porada: wybierz ręcznik z mikrofibry, który jest delikatniejszy dla skóry wrażliwej (i błyskawicznie schnie!).

Czy używanie dezodorantu nie jest wskazane, jeśli mamy egzemę?

Pot i dezodoranty mogą powodować podrażnienia, zwłaszcza dezodoranty antyperspiracyjne, które zawierają sole aluminium, niezalecane dla skóry wrażliwej. Dlatego najlepiej jest unikać ich stosowania, przynajmniej przed sesją ćwiczeń. A jeśli rezygnacja z dezodorantu wydaje się nie do pomyślenia, wybierz dezodorant bezalkoholowy i bezzapachowy i stosuj go po ćwiczeniach oraz prysznicu.

DERMALIBOUR+ BARRIER

Krem izolujący

Ten krem ochronny zapewnia długotrwałą ochronę skóry uszkodzonej przez chlor i sól, a także podrażnienia spowodowane potem. Jego konsystencja z efektem „drugiej skóry” pozostawia miękką, ochronną warstwę.

DERMALIBOUR+ Krem izolujący

DERMALIBOUR+ BARRIER

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Więcej porad dla skóry atopowej
 

powrót do góry