AD_ATOPIE_MAN-SCRATCHING-BACK-NECK_LARGE_2021
Spis treści

Rozpoznawanie egzemy kontaktowej i łagodzenie jej skutków

Zmiany  zlokalizowane głównie w fałdach skóry (szyja, miejsca za uszami, łokcie, kolana), którym towarzyszy suchość skóry na pozostałych częściach ciała, mogą  wskazywać na atopowe zapalenie skóry, o którym szczegółowo pisaliśmy w artykule “Zapalenie skóry lub egzema atopowa”. Jeśli objawy pojawią się nagle, a Ty (lub osoby z Twojego najbliższego otoczenia ) nie macie skłonności do atopowego zapalenia skóry, może to świadczyć o  kontaktowym zapaleniu skóry - to nic innego, jak reakcja alergiczna lub podrażnienie lub łuszczyca - czerwone plamy pokrywają się wówczas łuskami. Rozpoznanie może potwierdzić jednak wyłącznie lekarz. Tymczasem, aby dowiedzieć się, jak ukoić i chronić podrażnioną skórę, skorzystaj z naszego poradnika! Zapraszamy i życzymy przyjemnej lektury.

Alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry w pigułce

Kontaktowe zapalenie skóry lub inaczej egzema kontaktowa może objawiać się m.in. czerwonymi  plamami, czy skórą, która „sączy” (tzn. z powierzchni rany wydobywa się płynna substancja). Inne objawy, o których warto wspomnieć to m.in.:

  • dość silne swędzenie,
     
  • egzema kontaktowa może mieć podłoże alergiczne (w 20% przypadków*), co oznacza, że skóra reaguje na kontakt z alergenem. Może mieć również charakter drażniący (w 80% przypadków*), gdy skóra staje się podrażniona przy kontakcie z substancją drażniącą. .
     
  •  potencjalnie dotkniętymi obszarami może być zarówno  twarz, jak  i całe ciało.  Bardzo często zdarza się, że na kontaktowe zapalenie skóry narażone są ręce, ponieważ są najbardziej wyeksponowane.

* A. Nosbauma, J.-F. Nicolas, M. Vocanson, A. Rozieres, F. Berard; Allergic and irritant contact dermatitis. Patofizjologia i diagnostyka immunologiczna

Leczenie egzemy kontaktowej vs. leczenie alergii

W przypadku alergii przydatne okaże się wykonanie testów skórnych do identyfikacji czynnika odpowiedzialnego za uczulenie, a następnie unikanie go w możliwie jak największym stopniu.  Jest to warunek konieczny do wyzdrowienia. W przypadku egzemy kontaktowej należy zidentyfikować źródło podrażnienia, którym może byćmydło, detergenty itp., a także unikać ich stosowania. Pragniemy przypomnieć jednocześnie o naszym artykule zatytułowanym “Przyczyny egzemy kontaktowej”, w którym zamieściliśmy szczegółowe informacje dotyczące egzemy kontaktowej - serdecznie zapraszamy.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry:  obszary najczęściej dotknięte problemem

Ciało, twarz, ręce, skóra głowy to obszary, które są  bezpośrednio związane z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, a co za tym idzie - produktem alergizującym.

Warto pamiętać jednak, że istnieją różne sposoby leczenia, łagodzenia objawów i regeneracji uszkodzonej skóry, o czym więcej przeczytać można w naszym artykule

"Obszary ciała dotknięte egzemą kontaktową."

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

UWAGI EKSPERTA

W przypadku egzemy kontaktowej ważne jest, aby natychmiast pozbyć się przedmiotu lub substancji drażniącej, która odpowiedzialna jest za uczulenie i złagodzić objawy - tutaj pomocne może okazać się miejscowe leczenie kortykosteroidami oraz stosowanie kremów z miedzią i cynkiem. Kluczowe może okazać się także przeprowadzenie testów alergicznych w celu zidentyfikowania alergenu i usunięcia go z otoczenia, jak również uniknięcia powstania nowych ognisk zapalnych w przyszłości - zwłaszcza jeśli alergia dotyczy dziecka.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - nasze wskazówki dotyczące łagodzenia skutków na skórze!

Oprócz stosowania zabiegów leczniczych na zmiany chorobowe warto również koić, nawilżać i regenerować uszkodzoną skórę. Cenne porady i wskazówki dostępne są w naszym artykule “Jak przynieść skórze ukojenie w fazie zaostrzenia egzemy kontaktowej?”.

AD_IRRITATIONS_APPLYING-CREAM-ON-HANDS_LARGE_2021

Radzenie sobie z ogniskami chorobowymi egzemy atopowej i łagodzenie skutków

Oprócz stosowania zabiegów leczniczych na zmiany chorobowe, warto również koić, nawilżać i regenerować uszkodzoną skórę. 

Jak złagodzić nasilone objawy egzemy?
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021

Egzema kontaktowa czy łuszczyca? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Objawy są dość podobne, a jednak są to dwa bardzo różne schorzenia, które wymagają odrębnego leczenia. Przyglądając się uważnie plamom i towarzyszącym im objawom, można odróżnić, czy mamy do czynienia z egzemą czy łuszczycą. Tutaj wszystko Ci wytłumaczymy. 

Egzema czy łuszczyca – jak je odróżnić?

Egzema kontaktowa czy łuszczyca? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Egzema kontaktowa niejednokrotnie mylona jest z łuszczycą. Głównym powodem jest fakt, iż  objawy są dość podobne - nie należy zapominać jednak, że są to dwa różne schorzenia, które wymagają odrębnego leczenia. Przyglądając się uważnie plamom na skórze i towarzyszącym im symptomom można z łatwością odróżnić, czy mamy do czynienia z egzemą czy łuszczycą. Wskazówki zamieściliśmy w artykule “Swędząca skóra: czy to egzema czy łuszczyca?”.

powrót do góry