AD_IRRITATIONS_BABY-IRRITATED-RED-CHEEKS_LARGE_2021

Odparzenia skóry: maści, kremy - poradnik | A-DERMA

Odparzenia skóry u dorosłych powstają najczęściej wskutek długotrwałego przylegania lub tarcia. Poznaj sposoby radzenia sobie z problemem!

Jak radzić sobie z odparzeniami skóry? Skuteczna pielęgnacja

Odparzenia skóry to powszechny problem, który może dotknąć osób w każdym wieku - od niemowląt po seniorów. Choć mogą się pojawić niemal na każdej części ciała, niektóre obszary, takie jak pachwiny, pachy czy fałdy skórne, są na nie szczególnie narażone. Zrozumienie przyczyn, objawów i skutecznych metod leczenia oraz zapobiegania odparzeniom skóry jest istotne dla utrzymania jej zdrowia i komfortu. Po więcej informacji zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Czym są odparzenia skóry?

Odparzenia skóry, określane również jako odleżyny lub odparzenia, to uszkodzenia naskórka powstające w wyniku długotrwałego ucisku, tarcia lub nadmiernej wilgoci. Prowadzą do miejscowego stanu zapalnego, zaczerwienienia, obrzęku oraz często bolesnych zmian na skórze.

Co sprzyja powstawaniu odparzeń u dorosłych?

Odparzenia skóry powstają, gdy skóra jest narażona na długotrwałe tarcie, ucisk lub nadmierną wilgoć. Może to być spowodowane na przykład długim leżeniem w jednej pozycji, noszeniem zbyt ciasnych ubrań lub nadmiernym poceniem się. W takich warunkach dochodzi do uszkodzenia naskórka, co ułatwia wnikanie czynników drażniących i rozwój stanu zapalnego.

Jakie są najczęstsze objawy odparzeń skóry?

Główne objawy odparzeń skóry to:

  • zaczerwienienie i obrzęk skóry,
  • ból, pieczenie lub swędzenie,
  • pęcherze lub otwarte rany,
  • zmiana koloru skóry (np. zaczerwienienie, przebarwienia),
  • suchość i łuszczenie się skóry.

Nasilenie objawów zależy od stopnia uszkodzenia skóry. W przypadku poważniejszych odparzeń może dojść także do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Jakie są czynniki ryzyka w przypadku odparzeń skóry?

Odparzenia skóry mogą być wynikiem różnych czynników, które zwiększają podatność na ich powstawanie. Zarówno nadmierne wysuszenie, jak i zbyt intensywne nawilżenie skóry mogą prowadzić do odparzeń.

Dodatkowo niewłaściwa higiena, rzadkie mycie lub stosowanie drażniących środków czystości może nasilać problemy skórne. Ważną rolę odgrywają także źle dopasowane ubrania i obuwie, które poprzez tarcie i ucisk sprzyjają powstawaniu odparzeń. Do innych czynników ryzyka zalicza się otyłość, intensywną aktywność fizyczną, długotrwałe unieruchomienie oraz problemy związane z nietrzymaniem moczu.

du_dexyane-med_silo_eczema_symptoms_l3_header_dry-skin

Kompleksowa pielęgnacja odparzeń skóry

Ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry, polegająca na utrzymaniu higieny, czystości i nawilżeniu skóry, a także unikaniu czynników drażniących, takich jak tarcie, wilgoć czy substancje chemiczne.

Jak już wspomnieliśmy, odparzenia mogą dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych. A-DERMA oferuje specjalistyczne dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji podrażnionej skóry - dla całej rodziny. Z powodzeniem można aplikować je zarówno na delikatną skórę dzieci, jak i dorosłych. Jeśli Twoja skóra lub Twojego malucha jest zaczerwieniona i podrażniona, na przykład w okolicach pieluszkowych lub wokół ust, warto sięgnąć po nasze produkty łagodzące i regenerujące skórę dzięki zawartości owsa dermatologicznego Rhealba® pochodzącego z upraw ekologicznych.

W skład gamy produktów wchodzą m.in. DERMALIBOUR+ BARRIER, czyli łagodzący krem izolujący, który tworzy efekt „drugiej skóry”, chroniąc przed działaniem zimna, wody, tarcia oraz chemikaliów. Krem ten pomaga zredukować wpływ drażniących czynników, a także zabezpiecza przed kontaktem z metalami powodującymi podrażnienia. Kolejnym produktem jest DERMALIBOUR+ CICA-krem regenerujący, który koi podrażnioną skórę i jest odpowiedni do stosowania u całej rodziny - już od pierwszego dnia życia. Jego formuła doskonale pielęgnuje skórę twarzy, ciała, powiek oraz zewnętrznych okolic intymnych, natychmiast przynosząc ulgę w przypadku zaczerwienień, swędzenia, pieczenia lub napięcia skóry. Dodatkowo CYTELIUM spray osuszający idealnie nadaje się do miejsc podatnych na macerację, takich jak fałdy skórne czy okolice pieluszkowe. Szybko łagodzi i osusza skórę, a jego formuła, składająca się w 99% z naturalnych składników, nie pozostawia śladów na skórze i jest odpowiednia do stosowania u całej rodziny, na twarz, ciało i zewnętrzne okolice intymne.

Łagodzący krem izolujący

DERMALIBOUR+ BARRIER Łagodzący krem izolujący

Łagodzi - Chroni - Izoluje

Spray osuszający, łagodzący

CYTELIUM Spray osuszający, łagodzący

Łagodzi - Osusza

CICA-krem regenerujący

DERMALIBOUR+ CICA-krem regenerujący

Łagodzi - Regeneruje - Oczyszcza

Zmiana nawyków

Regularne mycie, suszenie i nawilżanie skóry, a także unikanie drażniących detergentów, to ważne elementy higieny i pielęgnacji  skóry z odparzeniami. Ważne jest, aby delikatnie osuszać skórę, szczególnie w fałdach skórnych, unikając pocierania, które może nasilać podrażnienia. Zamiast intensywnych środków myjących, warto wybierać preparaty bez alkoholu i zapachu, które są łagodniejsze dla skóry.

Po kąpieli zaleca się stosowanie kremów lub balsamów ochronnych, które wspomagają regenerację bariery skórnej i tworzą warstwę ochronną przed wilgocią. Ważnym elementem profilaktyki jest także noszenie przewiewnych, luźnych ubrań, które minimalizują tarcie i pozwalają skórze oddychać. W przypadku utrzymywania się objawów lub wystąpienia powikłań konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Podsumowując, odparzenia skóry to powszechny problem, który może dotknąć osoby w każdym wieku. Choć najczęściej kojarzone są z niemowlętami, dorosłym również zdarza się zmagać z tą dolegliwością.

Regularna pielęgnacja skóry, unikanie czynników drażniących, właściwe nawilżanie oraz noszenie odpowiedniej odzieży i obuwia to podstawowe działania profilaktyczne.

Jeśli odparzenia utrzymują się lub nasilają, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub dermatologiem, który może wdrożyć kompleksową terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

powrót do góry