AD_ATOPIC-DERMATITIS_CHILDREN_LARGE_2021
Spis treści

Obszary najczęściej dotknięte egzemą atopową

Auć, to swędzi! Twarz, zgięcia łokci i kolan, dłonie lub kostki: atopowe zapalenie skóry dotyka różnych obszarów w zależności od wieku, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: suchą skórę, czerwone plamy i bardzo nieprzyjemne swędzenie.

W fazie zaostrzenia choroby objawami są czerwone plamy, swędzenie, sączenie, zgrubienie skóry i ślady po zadrapaniach. W okresach remisji skóra pozostaje dość sucha. Obszary dotknięte atopowym zapaleniem skóry różnią się w zależności od wieku, stopnia ciężkości i momentu wykonania badania, w zależności od tego, czy u pacjenta występuje nasilenie choroby, czy też jest w fazie remisji. Postępuj zgodnie z przewodnikiem, aby dowiedzieć się, które obszary są najbardziej dotknięte.

U Gasparda ogniska chorobowe często pojawiają się na twarzy i mogą być bardzo rozległe, szczególnie że to miejsce jest odsłonięte, a dziecko ma tendencję do drapania się. Staram się więc stosować pielęgnację dwa razy dziennie, aby złagodzić swędzenie.

Céline, matka Gasparda, 2 lata.

Obszary dotknięte wypryskiem atopowym u niemowląt

U niemowlęcia plamy są zlokalizowane głównie na twarzy (policzki, za uszami i pod uszami), szyi i kończynach. Podrażnienia mogą również występować na obszarze tułowia, przy czym choroba zazwyczaj omija pośladki (ufff!). Rezultat: sucha skóra, ciągłe stany zapalne... a do tego maluch ma niespokojny sen. 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021 473x473 crop
AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021 473x473

Obszary dotknięte egzemą atopową
u dzieci

Od 2. lub 3. roku życia wyprysk atopowy zmienia lokalizację: obserwujemy wówczas sączące się zmiany, następnie strupki i lichenifikację (czyli pogrubienie skóry, na której pojawiają się ciemnoróżowe, a potem brązowe plamy, nieregularnie poprzecinane głębokimi bruzdami). Najczęściej występują w zgięciach ciała (szyja, łokcie, kolana) oraz na kończynach (dłonie, nadgarstki, kostki). Skutkiem tego jest wysoki dyskomfort, zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz nieposkromiona chęć drapania się...

Obszary dotknięte egzemą atopową
u dorosłych

U dorosłych występują trzy główne zjawiska: lichenifikacja skóry (zgrubienie i powstawanie ciemniejszych plam, które są lekko prążkowane), intensywne uczucie swędzenia (swędzenie) i kseroza (suchość skóry). Atopowe zapalenie skóry rozwija się na ciele w fałdach zgięciowych, na nadgarstkach, kostkach, a także na twarzy i powiekach. Choroba może dotyczyć również twarzy, skóry głowy, szyi, górnej części tułowia i ramion. Dyskomfort fizyczny jest często potęgowany przez dyskomfort estetyczny. 

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 473x473

Atopowe zapalenie skóry: jakie są metody leczenia? 

Niezależnie od wieku i obszarów dotkniętych chorobą, leczenie polega na stosowaniu dermokortykoidów wyłącznie na zmiany chorobowe i nakładaniu emolientu na całe ciało. W fazie nasilenia choroby skuteczne są miejscowo stosowane kortykosteroidy, ponieważ są to silne środki przeciwzapalne.

Kortyzon może być stosowany na skórę w postaci kremów, maści, żeli lub płynów. W fazie nasilenia objawów konieczne jest codzienne stosowanie emolientu. W fazie remisji leczenie polega na codziennym stosowaniu emolientowego produktu pielęgnacyjnego na całe ciało. Emolienty, stosowane codziennie, działają kojąco na skórę oraz zmniejszają objawy odczynu zapalnego i suchość skóry, zapobiegając w ten sposób powstawaniu ognisk zapalnych. I oczywiście codziennie pod prysznicem lub podczas kąpieli należy stosować odpowiedni produkt oczyszczający, czyli taki, który nie zawiera mydła i ma fizjologiczne pH. 

powrót do góry