AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
Spis treści

Obszary ciała dotknięte egzemą kontaktową

Czerwona, piekąca lub swędząca skóra? To niektóre oznaki świadczące o nasileniu choroby! Obszary dotknięte egzemą kontaktową to te, które doznały bezpośredniego kontaktu z alergenem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że lokalizacja zmian chorobowych stanowi cenną wskazówkę w identyfikacji “winowajcy”, a co za tym idzie -zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Nasi eksperci sporządzili listę obszarów zwykle dotkniętych egzemą kontaktową, aby pomóc Ci znaleźć właściwy sposób radzenia sobie z problemem.

Kontaktowe zapalenie skóry - najczęściej dotknięte obszary
 

  • Twarz - płatki uszu, powieki, wargi - wówczas mówimy o wyprysku kontaktowym twarzy
     
  • Niektóre części ciała - pachy, szyja, klatka piersiowa, nogi i stopy.
     
  • Ręce stanowią pierwszą linię obrony w sytuacji, gdy mamy do czynienia z substancjami alergizującymi. 
     
  • Skóra głowy (ze względu na charakterystyczną obecność małych pęcherzyków wypełnionych płynem).
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021 492x492

Skończyło się na bardzo swędzących czerwonych plamach pod pachami. Wtedy szybko zdałam sobie sprawę z tego, że przyczyną jest zapewne mój dezodorant. Zmieniłam więc kosmetyk i zastosowałam dodatkowo krem z miedzią i cynkiem

Klara, 26 lat.
AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021 492x492

Przyczyny egzemy kontaktowej
na twarzy i skórze głowy

Jeśli obszarem dotkniętym jest skóra głowy, należy sprawdzić farby do włosów ( jest to częstą przyczyną), szampony i inne produkty do włosów. W przypadku, gdy problemem jest wyprysk kontaktowy na twarzy przyczyną są często kosmetyki (konserwanty, substancje zapachowe) i przybory toaletowe lub miejscowe leki i alergeny powietrzne (np. rozpylone perfumy). Jeśli niepokojące objawy są zlokalizowane na powiekach, należy nieco bliżej przyjrzeć się stosowanym kroplom do oczu, a także kosmetykom lub lakierom do paznokci (niejednokrotnie zdarza się  nam pocierać oczy). Jeśli chodzi o usta, to reakcje alergiczne mogą wywoływać kosmetyki, ale także niektóre pasty do zębów lub leki. Warto wspomnieć także o zmianach pojawiających się w  okolicach uszu, które mogą być wywołane przez biżuterię lub stosowane kosmetyki do włosów.

Wszystko o egzemie kontaktowej na twarzy 

Przyczyny alergicznego wyprysku kontaktowego
na ciele

Wyprysk kontaktowy w okolicy pach może być spowodowany użyciem dezodorantu lub noszeniem nieodpowiedniej odzieży, a na klatce piersiowej – bielizną. Jeśli reakcja alergiczna pojawia się na szyi, należy dokładnie sprawdzić stosowane kosmetyki, produkty do włosów, biżuterię, a nawet lakiery do paznokci (przesunięcie  dłonią po szyi - wywołuje ł bezpośredni kontakt ze skórą). Wystąpienie zmian alergicznych na  nogach może  być spowodowane m.in. miejscowymi lekami, opatrunkami lub odzieżą. Z kolei jeśli chodzi o stopy, należy zwrócić uwagę na produkty używane do garbowania skóry lub farbowania butów.

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 492x492
AD_IRRITATIONS_RED-HANDS_LARGE_2021 492x492

Alergiczny wyprysk kontaktowy
na dłoniach

Egzema kontaktowa może dotykać również wnętrza dłoni, opuszków palców, grzbietu lub nawet całej dłoni. Wówczas mówimy o wyprysku kontaktowym na dłoniach. Na tym szczególnie wrażliwym, a także widocznym obszarze ciała wywołuje ona duży dyskomfort, a nawet ból. Ponadto dłonie są obszarem niezwykle trudnym do ochrony: dotykamy nimi tak wielu przedmiotów – zarówno w domu, w pracy, jak i w czasie wolnym. Pomyśl także o produktach do pielęgnacji skóry, ubraniach i perfumach używanych przez Twoje dzieci.

Egzema na dłoniach 

powrót do góry