AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021
Spis treści

Swędząca skóra: czy to egzema czy łuszczyca?

Na powierzchni Twojej skóry pojawiły się czerwone plamki lub małe pęcherzyki wody, czujesz mrowienie i swędzenie: czas przynieść skórze ulgę! Ale przy takich objawach, czy mamy do czynienia z nasileniem egzemy czy łuszczycą? Często łatwo jest je pomylić, dlatego aby tego uniknąć, należy skonsultować się z lekarzem. W międzyczasie podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci je rozróżnić, a tym samym skuteczniej złagodzić objawy.

Egzema kontaktowa i łuszczyca:
jak je odróżnić?

Egzema kontaktowa i łuszczyca są do siebie podobne: na pierwszy rzut oka te same objawy, ten sam „niezaraźliwy” charakter... Jak więc można je odróżnić? Jeśli jest to wyprysk kontaktowy, widoczne będą rozproszone czerwone plamy z małymi pęcherzykami i sączeniem. Jeśli jest to łuszczyca, czerwone plamy będą wyraźnie odgraniczone, grube i pokryte łuskami (białymi płatkami na powierzchni skóry) i znajdować się będą na dolnej części pleców, skórze głowy, łokciach i kolanach. Łuszczyca może również dotyczyć paznokci i stawów.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 473x473

Moja łuszczyca pojawiła się na początku roku szkolnego, we wrześniu, który był dla mnie bardzo stresującym okresem... Myślałam, że to egzema, ponieważ plamy wyglądały bardzo podobnie. Jednak mój lekarz rodzinny szybko zdiagnozował łuszczycę. Po zastosowaniu leczenia objawy ustąpiły dopiero po paru tygodniach.

Klara, 48 lat.
AD_ATOPIE_WOMAN-SCALP_LARGE_2021

Łuszczyca:
jakie są przyczyny i czynniki wyzwalające?

Łuszczyca jest spowodowana predyspozycjami genetycznymi – to znaczy, że Ty lub Twoje dzieci często ją dziedziczycie. Łuszczyca plackowata jest wywołana nadmiernym i przyspieszonym odnawianiem się najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka. Częściej występuje w okresie dojrzewania lub u dorosłych po 30. roku życia. Nawroty łuszczycy są najczęściej powodowane przez czynniki wyzwalające, takie jak zmęczenie, stres, emocjonalny rozstrój, podrażnienie skóry, nadmierne palenie papierosów lub picie alkoholu.

Łuszczyca:
jak ją leczyć?

Nie istnieje lekarstwo mogące całkowicie wyleczyć łuszczycę. Leczenie polega przede wszystkim na poprawie jakości życia pacjenta. Jednakże dermokortykoidy stosowane miejscowo przynoszą ulgę i umożliwiają przejście choroby w stan remisji. Specjaliści coraz częściej łączą je z sesjami UV, terapią światłem lub laserową. W każdym przypadku, nawet poza fazami zaostrzenia, należy o siebie dbać: stres jest czynnikiem wyzwalającym lub nasilającym chorobę. Należy również pamiętać o przyniesieniu ukojenia skórze, stosując emolienty, które zmniejszają jej suchość i zapobiegają powstawaniu łusek... oraz poprawiają komfort życia. 

AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021
powrót do góry